mobirise.com

Technologia

Technologia LED charakteryzuje się następującymi zaletami.


EFEKTYWNOŚĆ:

Technologia LED umożliwia wykonywane emiterów o bardzo wysokiej efektywności nawet do 202 lm/W przy wybranych zastosowaniach.

 

OKRES EKSPLOATACJI:


Diody wyróżniają się długim okresem eksploatacji w stosunku do pozostałych źródeł. Użyteczny czas życia to czas określający pracę diody LED, po którym jej jasność obniży się do 70% wartości początkowej. Zazwyczaj jest to 30‐50.000h świecenia dla zwykłych diod LED, a 60‐ 100.000h dla naszych produktów. Zaletą diod LED jest to, że w ich przypadku nie występuje zaprzestanie działania, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych źródeł światła. Długi czas życia lamp LED pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z serwisowaniem systemów oświetleniowych oraz na zwiększenie bezpieczeństwa tam, gdzie od sygnałów świetlnych zależy życie bądź zdrowie.

 

WSPÓŁCZYNNIK ODDAWANIA BARW:

W technice oświetleniowej stosowane są źródła światła o współczynniku CRI: niskim, średnim, wysokim i bardzo wysokim. Wszystkie te zakresy są w zasięgu możliwości lamp LED.

 

WYTRZYMAŁOŚĆ:

Diody LED są bardzo wytrzymałe mechanicznie – na uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz oddziaływanie otoczenia ‐ wysokie i niskie temperatury. Nie zawierają żarników i elementów szklanych. Mogą posiadać specjalne zabezpieczenie szkłem hartowanym, które jest zabezpieczeniem przed wandalizmem.

 

BRAK EMISJI PROMIENIOWANIA UV:

Diody LED w odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych nie posiadają w swoim widmie szkodliwego promieniowania UV. Dzięki temu, predysponowane są do oświetlania wrażliwych na te promieniowanie eksponatów w muzeach, galeriach oraz do iluminacji zabytków.

 

UKIERUNKOWANY STRUMIEŃ ŚWIETLNY:

Diody LED mają ściśle zdefiniowany kąt bryłowy rozsyłu światła. Nie występują straty związane z rozsyłem światła na boki. Łatwiej jest dzięki temu wykonywać układy optyczne dla diody LED, gdyż są one praktycznie pierwszymi źródłami światła dla techniki oświetleniowej, które można traktować jako punktowe, co z kolei znacznie ułatwia konstrukcje odbłyśników, kolimatorów i soczewek.

 

MAŁE WYMIARY:

Diody SMD, oraz inne typy LED posiadają małe wymiary. Łatwiej jest je również dostosować do najróżniejszych zastosowań.

 

CZAS REAKCJI:

Diody LED wyróżniają się bardzo krótkim czasem włączania i wyłączania. Czas ten nie przekracza 200 ns. W porównaniu z żarówkami, a szczególnie z lampami wyładowczymi są to czasy nieporównywalnie krótsze.

 

ŁATWOŚĆ W STEROWANIU I OBSŁUDZE:

Z uwagi, że diody są urządzeniami półprzewodnikowymi mogą być zasilane i sterowane w identyczny sposób jak wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Problem ściemniania czy nawet zmiany koloru światła lampy LED nie stanowi najmniejszego problemu. W lampie można umieścić układ elektroniczny zawierający mikroprocesor, który steruje lampą LED.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Oprawy wyposażone w lampy LED, są znacznie bezpieczniejsze dla użytkownika niż pozostałe źródła światła, ponieważ napięcie 12V nie grozi porażeniem. Nie występuje zjawisko iskrzenia, co może być przyczyną wybuchu lub pożaru w kopalniach, zakładach chemicznych, czy wszędzie tam, gdzie korzysta się z instalacji gazowej.

 

OCHRONA ŚRODOWISKA: 

Pozwalają na znaczne ograniczenie globalnych kosztów energii i emisji CO2. Ponadto łatwo je utylizować. Lampy LED nie zawierają również metali ciężkich.

 

BRAK ZMĘCZENIA OCZU: 

Lampy LED nie posiadają cech migotania, tak jak lampy wyładowcze np. świetlówki kompaktowe i lampy sodowe. Przy tym oświetleniu oczy nie męczą się.